Keď majú sviatok najmenšie bábätká

Narodení priskoro:
  • správna starostlivosť
  • v správnom čase
  • na správnom mieste
5956CF92-488F-4807-9A11-C96D9EED5F88jpeg
„Správna starostlivosť v správnom čase na správnom mieste“ je hlavnou myšlienkou Svetového dňa predčasne narodených detí pre rok 2019. Každé desiate dieťatko sa narodí predčasne, ich symbolom sú ponožtičky, kde práve jeden pár je veľmi maličký. Purpurová farba je farba bojovníkov a je preto farbou najmenších veľkých bojovníkov – predčasne narodených detí.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch je jedným zo šiestich perinatologických centier na Slovensku, kde sa centralizujú novorodenci s najnižšou pôrodnou hmotnosťou a mamičky s nízkym týždňom tehotnosti, ktoré majú riziko predčasného pôrodu alebo ochorenia v tehotnosti. Aby rodičia „nezreláčikov“ cítili podporu zo strany zdravotníkov, ostatných rodičov i širokej verejnosti, každoročne si 17. novembra pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí aj na Neonatologickej klinike v Nových Zámkoch. Na detičky a ich rodičov i tento krát čakali malé prekvapenia. Sestričky a lekári pripravili výzdobu. Na inkubátoroch sa objavili malinké šarkany ako symboly pre spoločné hry detí spolu s rodičmi. Mamičky a babičky, ale i mladé slečny sa pridali k výzvam na sociálnych sieťach a pripravili darčeky, ktoré samé ušili, uštrikovali, uháčkovali. Pridal sa k nim i Klub dôchodcov z Veľkého Medera. V inkubátoroch zažiarili nové plachtičky pastelových farieb, nové polohovacie podložky, v postieľkach pribudli deky i tieniace baldachýny s rozprávkovými vzormi. Mladá študentka sociálnej práce vyrobila celú sadu mydlových ponožtičiek, ako pamiatku na dnešný deň pre všetky novonarodené detičky, ktoré boli práve v nemocnici. Prežiarili oddelenie pestrými farbami i veľmi jemnými ovocnými vôňami. Od mamičiek z celého Slovenska, ktoré majú už svojho „nezreláčika“ doma, cez občianske združenie Malíček prišli balíčky plné povzbudivých odkazov pre mamičky a oteckov, ktorých malý bojovník zdoláva svoje prvé dni ešte v nemocnici. Aj mesto Nové Zámky sa pridalo. Na purpurovo sa rozžiaril Mestský úrad, kino Mier a mestská tržnica.

Všetkým, ktorí podporili túto ušľachtilú myšlienku, veľmi pekne ďakujeme a spolu s nimi želáme rodičom a ich malým bábätkám veľa zdravia a veľa síl, nech dobré a pekné dni u nich prevládnu."